Опубліковано в СПОРТ

Майбутні професійні гімнастки зростають на Макарівщині

Понеділок, 22 жовтня 2018 09:14 Автор 

Художня гімнастика – надзвичайно жіночний вид спорту, своєрідна комбінація атлетизму з артистичністю та музикою. Проте за витонченістю та грацією гімнасток замаскований нещадний навчальний режим. За нібито легким виконанням номерів – декілька місяців важких тренувань. Але у порівнянні із моральними і фізичними перемогами спортсменок усі випробовування стають винагородами на п’ядесталі. В Україні – одна з найсильніших шкіл художньої гімнастики у світі. Не так давно і в Макарові почала працювати школа художньої гімнастики. Про будні та свята макарівських юних гімнасток розповідає керівник MAKAROV GYMNASTICS TEAM, майстер спорту Оксана Геря.


Пані Оксано, розкажіть, як у нас в Макарові з’явилась художня гімнастика?
Це був «містер випадок», наша сім’я придбала будинок в Калинівці і ми влаштовували свою третю свою дитину в школу, і вирішили поцікавитись, де можна займатись спортом в Макарові. Моя старша донька Марія, майстер спорту з художньої гімнастики, чемпіонка України. У часи СРСР я було майстром спорту по художній гімнастиці. Ми спортивна сім’я. Тому ми з нею познайомились із Сергієм Вдовиченком, директором ДЮСШ і запитали, чи буде для нас місце в залі. А потім спонтанно прийняли рішення про відкриття школи гімнастики в Макарові і почали знайомити район із цим видом спорту. 
Зараз діток тренує ще й моя молодша донька Ніка. У нас сімейна справа. Маша завжди на «злобі дня» в сучасній гімнастиці. Дівчата кожного дня по 5-6 годин в залі. Це дуже важливо, тому що правила в гімнастиці змінюються щорічно. Відповідно, ми проходимо реєстрацію, тестування, суддівство. Треба постійно бути в «топі».

У якому віці можна починати займатись гімнастикою і що головне має бути у роботі з дітьми?
Обмежень вікових для заняття цим видом спорту у Макарівській школі гімнастики немає. Дівчатка приходять і починають займатись як з 3, так і навіть з 14 років.
Спочатку наша школа розпочала роботу у форматі «хлопчики-дівчатка» скоріше для пропаганди здорового способу життя серед школярів. Але з часом хлопці забажали займатись більш чоловічими видами спорту: футболом, легкою атлетикою. Та базу вони отримали міцну. І для хлопчиків, і для дівчаток перший рік занять гімнастикою – це база, на який потім будується майбутній спортсмен. Важливі заняття з акробатики, розтяжка і головне – знайти психологічний підхід до дитини.
Адже коли дитина вперше заходить до гімнастичної зали, їй цікаво і хочеться займатись. А як зустрічається із першими труднощами: дисципліною, фізичним болем. Тоді з’являється страх, лінь, апатія. Тому я завжди наголошую батькам, що можливо не кожна з дівчат стане спортсменом, але буль-який вид спорту – це своєрідний трикутник дина-тренер-сім’я. І якщо із однією складовою обривається зв’язок, результату не досягає ніхто!
Коли дитина починає говорити, що стомилась, не хоче йти, їй важко, а батьки постійно підтримують в цьому (винятки бувають, але не щоразу!). Дитині треба пояснювати, що тренер чекає на тебе, він ходить на роботу, і ти також, це ваша спільна справа! Якщо є мотивація, то й буде результат. А результат – це не завжди медалі і кубки.

 

Що дає гімнастика дитині?
По-перше, дитина стає організованою, дівчатка звикають змалку до краси, грації, вчаться доглядати за собою. Всі разом ми робимо із дитини особистість. Крім фізичної форми та здоров’я спорт дає спілкування, нових знайомих, друзів, спільні подорожі, красиві фото та різні емоції. Ми справді стаємо великою сім’єю. Приємно дивитись, як дівчата вже навіть свої Дні народження разом відмічають командою!


Скільки часу потрібно приділяти цьому виду спорту?
Для того, щоб досягати результату в турнірах мінімум треба 4 години на день занять 5 днів на тиждень. Для загального розвитку, гарного обміну речовин і настрою достатньо по 1,5-2 години занять 4-5 разів на тиждень.
Вже з’явились групи, де дівчата почали займатись цим видом спорту професійно. А це відповідно, і більші матеріальні затрати. Кожен предмет коштує від 1 тис. грн. а зібрати дитину на турнір в середньому обходиться батькам 1,5 тис. грн.
Змагання це взагалі новий якісний рівень для наших дівчат. Після першого ж разу, коли ми вийшли з табличкою Макарів під оплески не знайомих людей, вони «зарядились» енергією азарту. Тоді ти розумієш, як тренер, що не даремно живеш і ходиш не на роботу, а як на оддушину. Таке воно – щастя!


Як правильно мотивувати дітей у ранньому віці?
Як мама трьох дітей і бабуся можу сказати з упевненістю, що мотивація зникає, коли не відбувається трикутник, про який говорила раніше. А взагалі дітей треба привчати змалку до того, якщо хочеш чогось досягти – бери і роби це. Зі своїми дітьми ми разом дивились художні фільми про спорт замість мультиків. Коли спортсмени через біль, зламані долі, заздрість колег, зраду ставали чемпіонами. Тому батькам лише платити за тренування це одне, а ось побачити душу дитини, підтримати її, не ламаючись самому – це складно.
У нас так вийшло, що дівчата біжать на тренування. Але бувають нервові зриви, особливо на піці змагань. І розумієте мій стан, як тренера, коли моя учениця плаче? Здається, ще одна сльозинка і моє серце зупиниться...
Але, коли потім ця дівчинка стоїть на п’ядесталі і оголошують її прізвище і вручають медаль – діти включаються, як ліхтарики. Ці емоції не передаються словами. Це мега шоу не тільки на спортивному килимі, а й в душі моїх гімнасток. Після таких емоцій у мене 20 дівчат просто залітають до зали на тренування і показують такі результати, яких ми навіть не очікували!
Повірте, якщо дитину вивезти хоч раз навіть на маленький турнір, не один потяг її вже не зупинить. Тут спрацьовує принцип конкуренції і морального задоволення – найкраща мотивація!
У такі хвилини діти чекають захоплення саме від батьків, тому важливо створити для них маленьке свято, розповісти, як мама і тато ними пишаються. Якщо ж не брати участь у турнірах і змаганнях, то спортсмени втрачають відчуття результату своїх можливостей. Наприклад, гімнастка займається в залі, сідає на шпагат, але розуміння важливості як це робити правильно приходить лише на змаганнях, де за недотягування стопи судді знімають бали... бали можуть зняти за невідповідність зовнішнього вигляду, одягу, музичного супроводу і навіть якщо шкарпетка на нозі злізла або загорнулась. Все має бути ідеальним. Тому окрім фізичної підготовки, мої дівчата ще вчать правила гімнастики. Це так, як за кермо сісти, склавши іспит і отримавши права. І в усьому цьому завди за спиною у спортсмена має знаходитись тренер. Який одночасно є і психологом, і медиком, і реабілітологом.

 


Професійний спорт без травм не буває? Разом із користю гімнастика може нашкодити організму? Яка небезпека може чекати на дівчинку, що займається гімнастикою?
При правильній роботі тренера – ніякої небезпеки бути не може. Гімнастика – це основа майже всіх видів спорту, ще в Древній Греції її називали Богинею спорту. В сучасній гімнастиці я помітила тенденцію, що у маленьких містечках люди більше цінують свої сім’ї, живуть своїми дітьми. У великих містах часто буває так, що спортсменів-дітей використовують і батьки, і тренери, як «відпрацьований матеріал». Батьки вкладають великі гроші, а тренери дають колосальні навантаження і вимагають високих результатів. Як правило, у 13-14 років такі спортсмени повністю вигорають» у спорті і стають нікому не потрібними на їх заміну приходять нові...
Це страшно і так не має бути. Тренеру важливо правильно давати навантаження і орієнтиром у нашій роботі має бути аж ніяк не результат, а сама дитина! І тоді медалі не дозволять довго на себе чекати. Тренер з батьками має працювати в одній команді. Зараз після літніх канікул у більшості дівчат з’явились кілька зайвих кілограмів. Я поспілкувалась з мамами, попросила замінити печиво на фрукти, картоплю на каші та інші овочі і порадила займатись фізкультурою вдома щодня. Тепер дівчата бігають на стадіоні кожного вечора не тільки командою, а й зі своїми сім’ями. Поступово і батьки звикають до здорового способу життя) так буває, коли ми об’єднуємо людей ідеєю розвивати дитину, самим вдосконалюючись.


Фізична та емоційна форма для гімнасток є надзвичайно важливою, а що треба робити, щоб її не втрачати?
Безперечно, на літніх і зимових канікулах дівчатам потрібно їздити на збору. Для підтримки своєї форми та підготовки до майбутніх змагань це саме те, що треба. Цього літа з дівчатами ми були на зборах у Пущі-Водиці 10 днів. З ними працювали 5 тренерів, професійні хореографи. Дівчата мали 4 тренування на день та заняття в басейні. Також була можливість обмінюватися досвідом із вихованками школи Дерюгіної.
Також у нас в Макарові ми самі з батьками організували літній табір для дітей. Де дівчата кожного ранку 21 день приїжджали в спортивну школу, як на заняття. Крім того, займались на свіжому повітрі в парку, їздили плавати в басейні. Дівчата показують хороші результати: спілкуються, підтримують одна одну. Але повторюсь, що все це фінансується за кошти батьків. Минулого року за кошти місцевого бюджету нам було профінансовано збори в спортивно-розважальному комплексі «Бабушкин сад», з місцевого та районного бюджетів придбали килим для гімнастики. Ми з дівчатками дуже вдячні та цінуємо таку підтримку і увагу.

 

Яких результатів досягли ваші вихованки у спорті за минулий рік?
Перша за все – вони розвиваються це вже вагомий результат. За 2017-2018 рік вихованки Макарівської школи гімнастики взяли участь у 15 турнірах. Із них лише у 2 змаганнях у нас 5-6 місця, всі інші – це п’ядестал!

А які у вас плани на цей спортивний сезон?
Сезон розпочали у вересні цього року. Найбільше хочу, щоб дівчата потрапили на свій перший турнір за кордон (скоріш за все це буде в Польщі). Планую організувати зимові та літні збори. Також мріємо провести турнір у нас в Макарові. Щоб наші гімнастки не тільки їздили на змагання, а й самі вчились приймати гостей). Повірте, вони на це заслуговують. 

P.S. Мрії здійснюються, якщо над ними наполегливо працювати. Інтер'ю було опубліковане у першому номері друкованої версії видання "Макарів діловий" від 23 серпня 2018 року. А вже цієї неділі 28 жовтня о 12.00 у приміщенні Макарівської ДЮСШ буде проходити перший турнір, де наші макарівські спортсменки, як господарі свята, зустрічатимуть 45 гімнасток. Побажаємо їм вдалих виступів та задоволення від свята. 

 

Спілкувалася Марина Токар

Останні зміни Понеділок, 22 жовтня 2018 09:52
Прочитано 270 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі