Опубліковано в ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ

Проблеми спадкування земельної ділянки. Як їх успішно вирішити?

Середа, 28 листопада 2018 14:35 Автор 

Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Земельна ділянка як об’єкт цивільних прав має бути сформованою. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Але оскільки у 2011 року був прийнятий Закон України «Про Державний земельний кадастр» у практиці регулювання земельних відносин виникло нове питання щодо порядку успадкування земельних ділянок. Якщо не присвоєно земельній ділянці кадастровий номер, то вони вважаються «не сформованими» згідно з приписами чинного Земельного кодексу України.
Так, з врахуванням вимог статті 1225 Цивільного кодексу України, спадкуванням права на земельну ділянку є перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємців на загальних підставах, зі збереженням її цільового призначення, але ж на практиці не так все просто...
Відповідно до ст. 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах — до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п. 4.14, п. 4.18 та п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р. № 296/ 5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно та перевірки відсутності заборони або його арешту. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. Видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом здійснюється також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.
Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, а саме додатком №47, встановлена форма витягу з Державного земельного кадастру, у якому повинен бути зазначений кадастровий номер земельної ділянки. Базуючись на вказаних приписах, нотаріуси відмовляють у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки, які:були набуті у власність спадкодавцем до 2013 року; права на які посвідчені Державними актами на право власності на землю,не зареєстровані у Державному земельному кадастрі; не мають кадастрового номера.
Відповідно до п. 2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 р., вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Існує також ситуація, якщо спадкодавець за життя не набув право власності на земельну ділянку, проте має право власності на нерухоме майно, яке розташоване на даній земельній ділянці належним чином оформлене, що полегшує спадкоємцям процедуру спадкування нерухомості.
Відповідно до пункту 3 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння. Аналіз зазначених приписів показує, що серед переліку заявників відсутні спадкоємці земельної ділянки, які прийняли спадщину. Проте, згідно роз’яснення у 2014 році головного спеціаліста Департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держземагенства України, було вказано наступне, що потрібно мати на увазі не тільки власників, а й спадкоємців, які прийняли спадщину.
Аналізуючи приписи земельного та цивільного законодавства щодо успадкування земельної ділянки за відсутності її кадастрового номера порушують вимоги правової визначеності та принцип гарантованості прав на землю, ускладнюють оформлення права власності на землю.
Проте, Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України умовою видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом однозначно називає отримання витягу з Державного земельного кадастру, а тому по іншому бути не може.
Отже, для вирішення даної проблеми варто поширювати на спадкоємців, які прийняли спадщину, право звернутися із заявою про реєстрацію земельних ділянок, права на які було набуто до 2004 року, на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Оскільки кадастровий номер присвоюється не на фізичну особу, а на земельну ділянку, спадкоємець не набуває при цьому жодних додаткових прав. Тому у територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру відсутні підстави для відмови у реєстрації ділянок. Крім цього, у ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою власника (спадкоємця) земельної ділянки або уповноваженої особи.
Для присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, спадкоємець повинен замовити землевпорядній організації виготовлення Технічної документації зі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Обов’язком землевпорядної організаціїбуде виконати геодезичні роботи і розробити Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у строки, встановлені договором.
Відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про землеустрій», межі земельної ділянки, при потребі, мають бути закріплені межовими знаками встановленого зразка з видачею Акта прийомки-передачі межових знаків в натуру (на місцевість).
Окремо хочу зазначити, що за знищення межових знаків передбачена адміністративна відповідальність за статтею 56 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У разі, якщо межі земельних ділянок у натурі (на місцевості) збігаються із природними та штучними лінійними спорудами та кордонами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і кордонами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися. Технічна документація має бути складена у паперовій формі та у формі електронного документу.
На підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, яка відповідає законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, здійснюється державна реєстрація земельної ділянки, за місцем її розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Технічна документація зі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється на ім’я спадкодавця, а витяг із Державного земельного кадастру видається на ім’я спадкоємця, що зазначений у запиті нотаріуса.
Потім після спливу шестимісячного строку з дня смерті спадкодавця необхідно звернутись до нотаріуса, якому було подано заяву про прийняття спадщини. Нотаріус зобов’язаний зареєструвати право власності на земельну ділянку у реєстрі речових прав на нерухоме майно.

 

Останні зміни Середа, 28 листопада 2018 14:46
Прочитано 72 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі