Опубліковано в ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ

Директор Макарівської гімназії займається виготовленням ляльок вже понад 25 років

П'ятниця, 19 жовтня 2018 07:37 Автор 

Це сьогодні магазини вражають великою кількістю яскравих, красивих і різноманітних дитячих іграшок. Багато років тому наші прапрапрапрабабусі відчували захоплення при вигляді найпростішої ганчір'яної або солом'яної ляльки. У той час ляльки були не тільки іграшкою, але мали магічні властивості, вони вважалися своєрідними оберегами дому. В останні роки виготовлення ляльок вручну знову стало популярним. Їх ліплять з глини і м'якого пластику, плетуть із соломи, трави, лози, шиють з різних видів тканини, роблять з паперу, пап'є-маше, кераміки, порцеляни. Для декорування ляльок використовують різні стрічки та мереживо, кришталь, метал, намистини, шкіру. Що стосується волосся, то тут використовують не тільки штучні, але і натуральні. Звичайно, багато з цих технологій досить складні, особливо для новачка, але не для людини, інтерв'ю з якою представлене нижче. Мова йде про надзвичайно талановиту людину, Заслуженого вчителя України, почесного громадянина Макарова, шанованого директора Макарівської гімназії - Ащенко Надію Василівну. Пані Надія займається виготовленням ляльок вже понад 25 років, тому з радістю погодилася розказати про своє захоплення нам.

Надіє Василівно, розкажіть, будь ласка, як у Вас виникла ідея створювати ляльки?

- Усе почалося з дитинства: кожного разу, коли мені дарували ляльки, я дивилася на них і розуміла, що вони геть не пропорційні, адже в реальному житті зап’ястя руки не може закінчуватися, де голова. З того часу я й вирішила, що хочу власноруч створювати ляльки. У нас в дома завжди було багато вати, дроту, і я почала вимірювати пропорції тіла. Єдине, у чому я «грішила», - голова ляльки, адже я не вміла її створювати, тому доводилося забирати голову з пупсика або ж робити з тканини. Руки, ноги, тіло – усе теж з полотна. Одного разу, під час того, як працювала вчителем в Мотижинській школі, поїхала в Київ на екскурсію й раптом побачила красиву ляльку в національному казахському вбранні. Вона мені надзвичайно сподобалася, тому я вирішила купити. Після цього я зрозуміла, що хочу збирати ляльки в національних костюмах. І тому кожного разу, коли мої друзі, родичі запитували, що мені привезти з-за кордону, я завжди відповідала: «Тільки ляльку в національному вбранні!» Так у мене й назбиралося штук 100, але з часом я їх почала роздарювати, адже то на День народження хтось запросить, то на хрестини, то ще якесь свято... І одного разу , коли мені було близько 30-ти років, я сама собі сказала: «У мене ж є багато клаптиків тканини дома, невже я не можу власноруч робити ляльки?» От з того часу я й почала цю справу.

Яку кількість ляльок Ви маєте?

- Нових якісно готових близько 100 штук, а якщо брати й старі, то майже 700.

Скільки часу йде на створення однієї ляльки?
- Взагалі саму ідею я виношую десь протягом тижня, тоді близько години перебираю матеріали, а саму ляльку виготовляю за день-два.

Де зберігаються ваші роботи? Чи є музей?
- Зазвичай зберігаю дома на поличках, деякі у дивані лежать, адже просто не вистачає місця. Звісно, у мене була ідея створити музей у школі, але я розумію, що ненароком діти можуть їх зачепити й перекинути. Можливо, у майбутньому я створю свій музей, але за межами школи.

Чи плануєте виставляти ляльки на продаж?
- Пропозиції щодо купівлі своїх робить надходять чи не щодня, але я не ставлю собі за мету виготовляти ляльки для заробітку, це моє хобі, релакс для душі, а не ще один спосіб заробити грошей. До речі, перед створенням ляльки я завжди детально вивчаю костюми, читаю й дізнаюся щось нове про історичних постатей, тим самим збагачуючи свої знання. Тому можна сказати, що ляльки приносять мені один з найвищих прибутків – не фінансовий, а розумовий.

Чи є улюблена лялька?
- Ні, немає, адже всіх люблю однаково! Хоча... та лялька, яку роблю в той же час, і є улюбленою. (сміється)

Звідки Ви берете матеріали?
- Зазвичай це все відходи, якщо можна так сказати. Клаптики тканин, старий одяг, губки для миття посуду, кришечки від шляшок, нитки для вишивання, кора дерев – ось мої матеріали. Звичайно, буває й таке, що купую.

Ви коли-небудь робили ляльки на замовлення?
- Так, було декілька разів. Зазвичай просили друзі для подарунку за кордон: в Італію 10 ляльок передала, у Польщу – 2, в Америку – 5.

До речі, відомо, що Ваша племінниця Олена в США вивчала права національних меншин, а що ж вона розповіла про ляльки тих народів?
- Якось вона завітала до бідного Мексиканського села, де, звичайно ж, ні бізнесу, ні виробництва, ні інфраструктури немає, але, як не дивно, люди в селищі доволі добре живуть. Я здивувалася, адже як таке може бути? А Лєна мені й розповідає, що це село тримається на звичаях і традиціях свого народу, а ще більше – на створенні національних ляльок для продажу. Племінниця подарувала мені 13-сантиметрову ляльку, яку купила в тих же мексиканців за 50 доларів. Я б дуже хотіла, щоб ця історія стала невеличким поштовхом для людей з маленьких сіл, які думають, що приречені на бідність. Скільки ж талановитих людей у Макарівському районі, які могли б заробляти гроші своїм вмінням робити щось. Головне – бажання! Безумовно, у мене теж бувають «приступи» ліні, але я кажу сама собі, що потрібно вставати й продовжувати творити. Взагалі я роблю ляльки, щоб показати людям, що ніколи не пізно щось почати.

А що Вас надихає, як взагалі з’являється ідея створити ту чи іншу ляльку?
- Ідея може виникнути після переглянутого фільму, прочитаної книги, відвіданої галерейної виставки. Хочу сказати, що я не роблю авторську ляльку, просто беру якийсь образ і втілюю його в життя. А надихають мене люди. Ще з дитинства я пам’ятаю одну фразу своє бабусі: «Я не люблю «празних» людей». «Празні» люди – особи, які нічого не роблять, а тільки відпочивають. Звичайно, постійно працювати теж не можна, проте бути лежнем – теж не правильно. Саме тому коли я бачу людину, яка щось майструє, намагається в цьому житті зробити щось корисне й хороше, мені самій хочеться творити!

Спілкувалася Даріна Глущенко

Останні зміни П'ятниця, 19 жовтня 2018 07:51
Прочитано 273 разів
Оцініть матеріал
(1 Голосувати)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі