Опубліковано в ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ

Енергія сонця може запрацювати й на Макарівщині

Понеділок, 05 лютого 2018 08:51 Автор 

Ще не так давно встаовлення пластикових склопакетів на вікна у наших будиках було новинкою і шансом заощадити енергоносії. Але, час та ціни на електроенергію та природній газ невпинно ростуть. І в розвиненому європейському просторі (куди ми так прагнемо потрапити) ще до наших «пластикових вікон» почали активно працювати над успішним впровадженням технологій енергоефективності. На сьогодні в Україні і зокрема на Макарівщині також вже помітні перші кроки «розумного використання природної (поки що) безкоштовної енергії – встановлення сонячних батарей.
За даними голови Держенергоефективності Сергія Савчука, у 2017 р.в Україні сонячні електростанції встановило удвічі більше приватних домогосподарств, ніж у 2016 році!
За останні три роки в державі 3010 приватних домогосподарств встановили сонячні електростанції загальною потужністю 51 МВт.
Більшість сімей, а саме - близько 2 тис. родин, перейшли на «чисту» електроенергію у 2017 році.
На його думку, стрімкий попит населення на «сонячну» електроенергію пояснюється прийнятим у 2015 р. Законом України № 514-VIII (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/514-19), яким надано вигідний «зелений» тариф із прив’язкою до курсу євро.
Це означає, що домогосподарство може продавати надлишок згенерованої «чистої» електроенергії в мережу і швидко повертати кошти, вкладені у сонячні панелі без застережень щодо інфляції.
Загалом, за три роки приватними домогосподарствами інвестовано у встановлення сонячних панелей майже 52 млн євро. Якщо сонячні установки потужністю до 30 кВт встановлено у 2017 р., то «чисту» електроенергію можна реалізовувати за тарифом 18,09 євроцентів/кВт*год до 2030 року.

На Макарівщині окрім приватних господарств, сонячні електростанції відкривають 3 підприємства, які незабаром будуть виробляти автономну енергію та продавати її державі. На сьогодні такі підприємства планується запустити в смт Макарові, с. Бишеві та с. Фасова.


Що ж це за диво таке – сонячна батарея?


Сонячні батареї мають відносно невеликий ККД в порівнянні з іншими альтернативними джерелами електроенергії, але, незважаючи на це, вважаються одними з кращих. Основні переваги обладнання для використання сонячної енергії полягають у тому, що батареї мають дійсно великий термін експлуатації, за рахунок чого – бездоганна окупність. Якщо розділити вартість встановлення фотоелементів на кількість років, які вони можуть простояти, економія стає відчутною.

Не менш важливою перевагою є цілковита незалежність енергосистеми. Ця характеристика особливо важлива у тих випадках, коли складно або практично неможливо під’єднати будинок до центрального енергопостачання: гірські області, віддалені села.
Невибагливість обслуговування та висока енергоефективність. Автономна сонячна батарея може виробляти достатню кількість енергії, аби задовольнити побутові потреби.
Ціна та потужність сонячних батарей, які ви можете встановити для свого будинку, – взаємозалежні. А на потужність впливає кілька характеристик, однією з яких є розмір. Найдешевші панелі фотоелементів – з аморфного кремнію, проте їхні показники недостатньо великі. Найефективніші монокристалічні батареї водночас і найдорожчі. Оптимальний та найпоширеніший варіант – полікристалічні прилади.
Однак тут варто зауважити, що тонкоплівкові сонячні батареї краще вбирають світло навіть при незначній хмарності, тоді як монокристалічні – потребують, аби сонячні промені падали на них прямо.

В залежності від фінансових можливостей і потреб домогосподарств, спеціалісти розрізняють 3 види сонячних електростанцій.


Автономна сонячна електростанція

Вироблена електроенергія поступає із сонячної батареї на контролер заряду який її регулює до оптимального рівня, подаючи її на акумуляторні батареї з яких за допомогою інвертора напруга перетворюється в 220 В і подається до споживачів.Такі станції доцільно ставити для живлення об’єктів де немає електропостачання, чи воно нестабільне.


Гібридна сонячна електростанція?


Вироблена електроенергія від сонячних батарей подається на гібридний мережевий інвертор який її перетворює в 220В чи 380В напряму передаючи її в домашню мережу.Дана станція може працювати як автономна і мережева за рахунок того, що до інвертора можна підключити акумуляторні батареї.


Мережева сонячна електростанція?


Вироблена електроенергія від сонячних батарей подається на мережевий інвертор який її перетворює в 220В чи 380В напряму передаючи її в домашню мережу. Частину виробленої електроенергії ви споживаєте, а частину продаєте по «зеленому тарифу».Основною перевагою є проста схема, немає елементів що зношуються, швидка окупність системи ( 4-6 років ). Враховуючи, що вдосконалення систем для отримання чистої енергії триває, зрозуміло, що сонячна батарея має достатньо недоліків.
Залежність від географічного розміщення об’єкту. На ефективність роботи фотоелементів впливає велика кількість опадів, зокрема, снігу. Місцевий клімат, географічна широта – характеристики, які визначають потоки сонячної енергії. В різних місцях земної кулі кількість сонячної енергії, що потрапляє на землю, – різна.
Сніг, до прикладу, може сприяти збільшенню ефективності батарей, адже кількість віддзеркаленого світла збільшується. Проте це лише за умови, якщо Ви використовуєте фотоелементи на основі полікристалічного кремнію. З іншого боку, якщо Ви не потурбуєтеся про правильний кут сонячних панелей, Вам доведеться постійно очищати їх від снігу.
Нікель-кадмієві акумулятори негативно реагують на перепади температур. Охолодження акумулятора більше ніж до 0 °С призводить до втрати потужності.
Потреба в додаткових пристроях. Енергія виробляється лише протягом світлового дня, тому для ефективного використання сонячних батарей необхідно подбати про засоби перетворення та накопичення струму.
Порахуйте, скільки електричних приладів вам потрібно використовувати щодня, аби відчувати себе комфортно? Сучасна побутова техніка потребує перемінного струму напругою 220 В. Сонячна ж батарея генерує постійний струм. Аби вирішити проблему, варто підготувати інвертор для перетворення струму.
Враховуючи те, що на території України далеко не в кожному регіоні буває достатня кількість сонячних днів, важливий комплексний підхід, зокрема використання ретельно продуманої системи накопичення сонячної енергії, яка складається з таких приладів:
• фотоелементів;
• акумулятора, який буде накопичувати сонячну енергію;
• контролера, який дозволить керувати зарядкою акумулятора;
• інвертора, що перетворюватиме струм.
Необхідність відведення під сонячні батареї великої площі. Розрахунки свідчать, що в середньому 1 кв. м панелі з фотоелементами генерує не більше 120 Вт корисної потужності. Цього буде недостатньо навіть для роботи звичайного комп’ютера. В середньому, ефективність сонячних батарей коливається на рівні 14%. У традиційних джерел електроенергії цей показник вищий. Для того, аби отримати відповідну потребам потужність, необхідно або збільшувати площу батареї, або ретельно обирати матеріал. До прикладу, тонкоплівкові варіанти дешевші, проте вимагають більшої площі, ніж кремнієві панелі.
Висока вартість. Вирішення цієї проблеми залежить виключно від наукових досягнень в енергетиці та новітніх технічних розробок. Наразі нам доведеться зачекати, доки не буде винайдено досконаліші матеріали та не знизиться на них ціна. Тільки тоді ми зможемо переконатися в рентабельності використання фотоелементів для отримання чистої енергії не лише для обслуговування окремих регіонів та приватних будинків, а й у промисловості.У сонячний день один квадратний метр площі сонячних батарей здатний дати не більше 120 Вт активної потужності, якої не вистачить навіть для енергозабезпечення комп'ютера. Тому для збільшення сумарної потужності використовують мініелектростанцію з таких батарей. При установці дахів з батареями краще орієнтуватися на південну сторону для отримання максимального ККД.

Але, навіть враховуючи всі недолікі і основний - дороговартість обладнання, встановлення сонячних батарей продовжує набирати обертів економічно- та енергетично-вигідного проекту. 

Останні зміни Понеділок, 05 лютого 2018 09:04
Прочитано 567 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі