Опубліковано в ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ

Репетиторство. "За" чи "Проти"

Четвер, 23 листопада 2017 16:24 Автор 

Вже сьогодні 11-класники починають посиленну підготовку до зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року. Як правило, підготовка полягає у додаткових заняттях репетиторів з окремих предметів. Зазвичай, це ті ж самі шкільні вчителі, що в поза робочий час заробляють кошти репетиторством. Іноді це викладачі університетів, іноді - студенти-«любителі» чи сусідка, яка просто непогано здала ЗНО, коли вступала до ВНЗ. Але, у будь-якому випадку, це додаткові витрати із сімейного бюджету. І, як свідчить опитування, проведені в місцевих освітніх закладах Макарівщини, витрати на підготовку до ЗНО зростають.
Давайте розберемося, шкільні репетитори — це бізнесмени, які витягують з батьків гроші, а на уроках навмисно неякісно подають навчальний матеріал, чи рятівники, без яких не обійтися у кризовій системі освіти, де бракує індивідуального підходу, якісних підручників, спеціальних програм та сучасних інтерактивних методів навчання?
Репетиторство варто підтримувати, чи потрібно з ним боротись?
Це питання ми задали як батькам школярів, так і педагогам та директорам районних навчальних закладів.
Більшість опитаних дотримуються тої думки, що репетиторство потрібне з багатьох причин, а боротися треба не з цим явищем узагалі, а з тими його проявами, де є конфлікт інтересів, коли вчитель байдуже працює на уроці, а потім підкреслює батькам, що дітям варто позайматися з ним окремо за додаткову оплату...
Найважливіше перед тим, як обрати своїй дитині репетитора, потрібно спитати саму дитину, чи хоче вона цього. У іншому випадку, коли відвідувати репетитора батьки просто змушують, діти завідомо не хочуть сприймати навчальний матеріал на уроках і просто відсиджують час.
Ті ж учні, хто бажає отримати додаткові знання, самі виявляють бажання відвідувати додаткові заняття.

Окрім особистих занять з педагогами, які в Макарові коштують в середньому 100 грн./год., а в селах району – це 50-60 грн./год, у окремих навчальних закладах Макарівщини функціонують безкоштовні міжшкільні факультативи (заняття з окремих предметів по суботах), гуртки, факультативи, курси. Організовуються і платні послуги у навчальних закладах: створюється група (не менше як 8 дітей), батьки оплачують навчання (приблизно 180-200 грн. на місяць) і діти мають 6 групових занять на тиждень з певного предмету.
А ще можна займатись з репетитором навіть по скайпу. Суперові педагоги, які мають досвід надання індивідуальних занять, беруть за свою роботу від 100 до 700 грн./год. (сума залежить від регіону і від кваліфікації вчителя). Знайти он-лайн педагога можна за посиланням https://buki.com.ua/tutors/molodshi-klasy/.
Але, як зазначають самі вчителі, відвідувати безкоштовні заняття мають бажання, в основному, лише відмінники. Інші, чомусь вважають, що більш дорожче, то краще. Або ж відчувають гарантію бажаних балів, як компенсацію за відвідування репетиторів.
Та хоч як би ми ставилися до репетиторства, маємо розуміти, що воно є лише верхівкою айсберга, зовнішнім проявом більш глибоких процесів в освіті.
Насамперед, це незадовільна якість викладання у школі та перевантаження учнів.
Батьки стверджують, що репетиторство від шкільних учителів допомагає збагачувати знання дітей і потрібне, щоб компенсувати обмежену ефективність навчання у класі — через надто велику кількість учнів, перевантажену навчальну програму та недостатню уважність їхніх дітей.
Міжнародні експерти вважають, що досвід інших країн може стати у пригоді українській владі. Наприклад, у Литві питання репетиторства вирішується в законі "Про освіту": дається визначення поняття репетиторства ("учитель-фрилансер"), встановлюються детальні процедури реєстрації, вимоги до зобов'язань репетитора (етичні принципи, безпека учнів, місце проведення занять), дається дозвіл учителям проводити приватні заняття, але не зі своїми учнями. Подібні норми міжнародні експерти рекомендують впровадити і в українське законодавство. Дуже важливо при цьому визначити процедуру повідомлення про порушення та механізм реагування на них (штраф, пониження кваліфікаційної категорії тощо).
Як же обрати саме зараз хорошого репетитора? За словами вчителів-репетиторів зі стажем, не завжди та людина, яка навчає предмету в школі, має проводити індивідуальні заняття для вашої дитини. При виборі вчителя варто звертати увагу, на скільки якісно він вміє «подавати» матеріал, чи сприймає його учень, чи є він для нього авторитетом. Якщо ж нехтувати цими складовими і всерівно відвідувати не продуктивні заняття шкільного вчителя, то це не репетиторство, а корупція і конфлікт інтересів чистої води! Користі від такого навчання не буде!

Чи може учень отримати якісні знання без додаткових занять? Це звісно ж реально. Шляхів є вдосталь: зміцнення переконання, що ЗНО можна скласти за допомогою звичайних шкільних уроків (роз'яснювальна робота УЦОЯО, стимулювати вчителів використовувати методи оцінювання, подібні до ЗНО); заохочення учнів користуватися наданими державою можливостями підготовки до ЗНО (доступні онлайн-версії тесту, а також пробне ЗНО допоможуть ознайомитися з форматом запитань і протестувати й розвинути свої навички).
За допомогою районних педагогів ми підібрали Інтернет-ресурси, де абсолютно безкоштовно можна підготуватись до ЗНО та вдосконалити свої знання з окремих предметів. До вашої уваги найпопулярніші серед них:
https://prometheus.org.ua/;
http://online.zno.ua/;
https://m.facebook.com/studway/;
http://ilearn.org.ua/.
Як бачимо, варіантів вдосталь, головне – усвідомлення учня у необхідності здобуття певних знань. І не так важливо, яке буде джерело. Результат є метою. І той, хто його прагне – неодмінно знайде можливості!

Останні зміни Четвер, 23 листопада 2017 16:40
Прочитано 431 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі