Опубліковано в ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ

На Макарівщині знайдено унікальний документ ОУН в німецькому бідоні

Вівторок, 30 травня 2017 06:33 Автор 

У 2015 р. у Макарівському районі поблизу с. Ніжиловичі було знайдено бідон з документами ОУН. Приблизне датування паперів, за попередньою оцінкою, 1951 – 1952 рр. Довгий час місце знаходження знахідки було невідоме.
І ось 26 травня 2017 р. колекціонером, який побажав залишитися невідомим, бідон та частина документів була передана до Макарівського районного історико-краєзнавчого музею.
Сама знахідка представляє з себе німецький бідон для спирту, який має маркування MF 26315. Але, як свідчить сусіднє тавро, у 1945 р. він потрапив до одного з колгоспів і отримав радянське маркування. Яким чином бідон опинився в руках оунівців, сьогодні сказати важко. Знахідка знаходиться в гарному стані, має незначні пошкодження від перебування у землі.
На жаль, повний перелік предметів, що були в бідоні, коли його знайшли, встановити не можливо. До музею разом з ним було передано дві речі: ніж та бритва й дев’ять документів.
Серед них чотири брошури: «Хто такі бандерівці та за що вони борються» (1950 р.), «Учителька» (1949 р.), Україна погибає! Хто винуватий в цьому?» (1950 р.), «Поноволений український народе!» (1950 р.); дві листівки на основі дереворитів Ніла Хасевича й дві листівки у вигляді звернення Українських революціонерів.


Та напевно, найцікавішим є «Звернення Українських революціонерів», яке датується 1951 р. Воно набране на друкарській машинці на двох аркушах тонкого паперу. Коли папір піднести до світла то на ньому стають помітними водяні знаки «Союзпапірукртрест», «Малинська ф-ка», «Малин УРСР». І якщо всіх попередніх документів аналоги є розміщенні на сайті avr.org.ua то нічого подібного до «Звернення» на сайті немає. І на даний момент цитат з нього виявлено також не було. Стан документів задовільний. Всі тексти читаються легко.
Кому належав бідон, сказати на сьогодні не можливо, адже жодного документу який би хоч якось підказав приналежність немає. На нашу думку бідон був залишений членами групи «Бутька», яка діяла в Макарівському районі на початку 1950-х рр. І з документів ГДА СБУ відомо, що саме такі листівки ними розповсюджувалися по селах Макарівщини.
Маємо надію, що ця знахідка стане новим кроком у вивчення діяльності груп ОУН на теренах Київщини у 1940-х – 1950-х рр.

Джерело: Сторінка Макарівського історико-краєзнавчого музею у Facebook https://www.facebook.com/makrikm/?hc_ref=NEWSFEED

Останні зміни Понеділок, 25 червня 2018 15:27
Прочитано 941 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі