Опубліковано в КУЛЬТУРА

Шануймо себе, дбаючи про чистоту своєї мови

Неділя, 30 квітня 2017 08:33 Автор 

Наше слово і красиве, і таке багатогранне... Ще з давніх-давен вважається, що український народ славився і досі прославляється своїм мелодійним словом. І солов'їна, і багата на різноманітні звороти, наша мова - калинова. І знаєте, гордість бере верх наді мною, коли чую це. Але ж зачекайте. Чи всі жителі України теж так вважають ?
У родинному колі, на зупинці тролейбуса, з перехожим чи знайомим - всюди ми можемо спілкуватися на абсолютно різноманітні теми, неважливо з ким і де. Це може бути розмова про будь-що: про решту, яку ви щойно отримали в крамниці чи яскраву спідницю, яка вам нещодавно впала у вічі.

Олександр Авраменко в Макарові

Стоп, але чи правильно я щойно висловилася?
Правильно говорити решта чи, можливо, здача? Приваблива річ впала у вічі чи все ж кинулася в очі? І насамкінець, ми говоримо з вами українською чи по-українськи? Так часто доводиться вживати ці і не тільки ці слова в повсякденному житті, та не завжди і не кожен ладен задуматися над чистотою своєї мови.
Майбутнє в наших руках... І хочеться бездумно погодитися із цим, тому що справді майбутнє в руках молоді.
Допомагає вдосконалювати мову і мовлення небайдужих українців і Олександр Авраменко, відомий мовознавець та теле- і радіоведучий, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка. Його, як одного із найпомітніших дослідників і популяризаторів української мови, впізнають передусім завдяки мовній рубриці “Експрес-урок”, яку він веде на телеканалі “1+1”. Навчити говорити впевнено і грамотно Олександр зважився і підростаюче покоління.
25 квітня відомий мовознавець завітав і до Макарівської гімназії та провів майстер-клас із культури української мови для учнів та філологів Макарівського району. Мені пощастило теж бути присутньою на цій зустрічі. Хочеться одразу зауважити, що вона пройшла досить тепло і привітно, по-домашньому. Особливим цей майстер-клас став саме тому, що кожен охочий міг висловити свою думку вголос і відповісти на поставлене запитання без вагань і страху.
Дуже приємно, що школярі, зокрема старшокласники, не були байдужими до цікавого експрес-навчання. До того ж, для тих, хто справді з головою пірнув у цей швидкоплинний і ефективний урок, Олександр Миколайович привіз кишеньковий посібник “100 експрес-уроків української”, який і презентував.

Олександр Авраменко в Макарові
У доступній формі пояснив найбільш поширені помилки, які ми робимо з вами ледь не щодня. Наприклад, розповів про такі важливі речі, як співзвучні з російськими відповідниками наші українські слова. А якщо сказати народною мовою, то всім відомий суржик, що посів “почесне” місце у житті майже кожного громадянина України. Звичне нам слово капюшон, українською буде каптур. Не мєлочь, а дрібні, пробка - затор, торгова палатка - ятка, шльопанці - пантофлі. Ніби не складно, але шкода, що нас, українців, все ж доводиться у досить зрілому віці вчити таким простим словам, які б ми мали знати і самі.
Проте засмучуватися не потрібно. Як виявилося під час тієї зустрічі, охочих вдосконалити свої знання української та розвинути мовлення було чимало. Тому, вельмишановні дорослі, хочу вас запевнити, що майбутнє в надійних руках!
Мабуть, усе ж таки не важливо, якою мовою ви будете говорити в колі друзів, родичів, незнайомих чи знайомих вам людей. Головне - не будьте безграмотними невігласами і уникайте безглуздих утворень слів, адже якщо ви прагнете популяризувати рідну мову калинову, то кажіть правильно: говорити не по-українськи, а українською.
І тому хочу згадати слова, які ми чуємо щодня із вуст Олександра Авраменка у “Сніданку з 1+1”: “Дбаймо про те, щоб Україна говорила грамотно!”.

Матеріал підготувала Сліпченко Анастасія, учениця 11 класу Макарівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів - природничо-математичний ліцей»

Останні зміни Понеділок, 25 червня 2018 16:48
Прочитано 664 разів
Оцініть матеріал
(0 голосів)
Поділитися:
РЕДАКЦІЯ ПОРТАЛУ

"Макарів діловий"

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Будівельний Дворик

Будівельний дворик Макарів

Аптечний пункт Поліклініка

Техінвент Експерт

БТІ Техінвент Експерт

Останні Коментарі