Де я?
ГОЛОВНА > ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ > Що посіяти на зиму?

Що посіяти на зиму?

Приходить момент, коли городники замислюються над тим, що можна садити на зиму для раннього врожаю навесні. Для посадки восени є багато овочевих культур. Головне знати, як правильно підготувати ґрунт, обрати температурний режим і сорт обраної рослини. В цій статті ми розглянемо питання, які стосуються того, що садити на зиму і як підготувати грядку для осінньої посадки для гарного врожаю навесні.
Якщо посіяти деякі городні культури під зиму, то плюси такого методу наступні:
• Ранній врожай. Немає проблем з весняною посухою. При правильному догляді, дозрівання настає на 2-3 тижні раніше.
• Стійкість до заморозків. Коли заморозки псують весняні сходи, то рослини, висаджені восени їх не бояться.
• Раннім овочам шкідники і бур’яни не страшні — вони ще дрімають і не можуть нашкодити рослинам.
• Загартовані і здорові рослини. За зиму виживає найсильніші.
Для осіннього висівання найкраще вибирати ті різновиди, які зарекомендували себе як морозостійкі, скоростиглі і не схильні до стрілкування. Ось деякі культури та холодостійкі сорти:

 1. Буряк. Особливість культури — довгий період вегетації. Буряк чудово підходить для посіву під зиму, оскільки рослини легко переносять морози. Посіяний восени буряк виростає вже до середини сезону, радуючи невеликими, соковитими коренеплодами.Сорти: Круглий, Детройтський, Холодостійкий-19.
 2. Редис. Проблема багатьох садівників — складність у визначенні термінів для весняного посіву насіння культури. Занадто ранній посів неможливий через надмірну вологість землі, а пізній — призводить до квітучості рослин. Посадивши редис восени можна не хвилюватися за урожай.Сорти: Зоря і Жара.
 3. Ріпа. Проблема ріпи, як і редиски — квітучість через тривалу довжину світлового дня. Завдяки підзимовому посіву ріпа встигає наростити коренеплід до настання несприятливого періоду.
 4. Часник. Озимі сорти культури висаджують за місяць до настання стійких морозів. Для посадки використовують покупне насіння, або власний матеріал, отриманий на залишених квіткових стрілках. Важливо правильно визначити терміни висадки, щоб насіння не проросло занадто рано, але встигло надійно вкорінитися.
 5. Морква. Найбільш придатний овоч для посіву під зиму. Насіння моркви містить високу частку ефірних з’єднань, які перешкоджають його швидкому проростанню. За тривалий період спокою насіння зволожується природним шляхом. Опади змивають ефірні олії, сіянці моркви з’являються дружно і швидко. Сорти: Нантська 4,Вітамінна 6, Лосіноостровська, Шантане, Московська пізня.
 6. Капуста. Для отримання самої ранньої продукції можна висівати капусту у відкритий ґрунт під зиму. Культура відноситься до найбільш холодостійких, тому розсаді не страшні похолодання і заморозки. Рослини починають рости, навіть, при легкій позитивній температурі, не витягуються, встигають вирости до пробудження ряду шкідників. Сіяти можна будь-який вид: білокачанну, броколі, цвітну, пекінську.
 7. Цибуля. Осіння посадка овочу стає популярною серед садівників. Адже висаджувати можна не тільки цибулю на перо, а й ріпчасту — сівком і насінням. Для посіву краще вибирати цибулини дрібної фракції — вони більш стійкі до стрілкування. Посів чорнушки під зиму дозволяє отримувати стабільні врожаї розвинених цибулин вже до наступної осені. Радар,Шекспір,Центуріон.
 8. Картопля. Посадка бульб навесні — один з найбільш трудомістких заходів. Щоб істотно розвантажити весняний сезон, можна висадити картоплю з осені. Вибирати слід самі ранні сорти насіннєвої картоплі, які порадують урожаєм бульб вже на початку літа.
  Разом з тим, незабувайте, що для отримання дружніх сходів та гарного врожаю необхідно купувати якісне насіння.Тому, при купівлі насіння, вимагайте у продавця документи, які засвідчують його якість. Документи повинні зберігатись за місцем здійснення торгівлі та пред’являтися споживачеві на його вимогу. Так, покупець має право вимагати в продавця відомості про партію насіння, яке він хоче придбати. Кожну партію насіння під час реалізації супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно ДСТУ 4138-2002 (сертифікати на сортові та посівні якості) та Довідкою про сортові та посівні якості насіння. Стосовно оптової та роздрібної торгівлі насінням овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів, будьте дуже уважні: часто продавець, маючи сертифікат якості на одну культуру, продає за цим документом також інші культури. Дані сертифіката повинні збігатися з даними на пакуваннях. До того ж продавець насіння зобов’язаний видати чек або поставити підпис на пакуванні, вказавши реквізити підприємця, дату продажу та ціну товару. Реалізація насіння, незабезпеченого супровідними документами про його походження та якість, заборонена законодавством України.
  Перед тим, як садити культури, потрібно підготувати грядку заздалегідь. Це потрібно для того, щоб в холодний період не колупатися в мерзлій землі. Краще облаштувати грядки на добре освітленому місці. Так земля буде швидше прогріватися, а зайва волога не зашкодить сходам.
  На сам перед, просапайте грунт, внесіть в нього добрива з низьким вмістом азоту (AVA, Осінь, діаммофоска, нітрофоска), намалюйте кутом плоскоріза або граблів борозни для насіння глибиною 3-5 см, а потім накрийте грядку плівкою, щоб уникнути перезволоження та видування вітром. В окремих мішках підготуйте субстрат для мульчування посадок (садовий грунт з торфом і піском в пропорції 1: 2: 1), та грунт, яким закриєте насіння, і чекайте морозів.
  Зазвичай садять холодостійкі культури в перших числах листопада, при цьому орієнтуючись на погоду. Насіння сіють після встановлення морозів, в підмерзлу землю. Враховують прогноз погоди на найближчі тижні. Якщо очікуються тривалі відлиги, то посів відкладають. Ранній висів викличе набухання і проростання насіння, призведе до загибелі сходів з першими холодами.
  При посадці овочів восени насіння повинно бути сухим. Необхідно враховувати, що витрата насіння збільшується при осінньому посіві на 30-40%. При висіві розподілити насіння в борозенках. Присипати заздалегідь підготовленою землею, товщиною 1,5-2 см. Зверху прикрити мульчею, товщиною 2-3 см. Мульчуючий шар збереже від весняних заморозків кореневу систему, а також допоможе уникнути утворення кірки. Потім потрібно прикрити все листям, ялиновим гіллям або сухою травою. Зверху накласти гілок, щоб вітер не розніс листя. Товщина листового шару — близько 15 см.
  Якщо постаратися і зробити все як написано, то можна отримати ранньою весною необхідні організму вітаміни у вигляді свіжої зелені і овочів з власної грядки. Не потрібно засмучуватися, якщо в перший рік не все вийшло. Потрібно проаналізувати помилки і в наступному році все садити на зиму правильно. Нехай щастить!

Ірина ФеоктістовА,
головний спеціаліст
відділу контролю у сфері
насінництва та розсадництва
ГУ Держпродспоживслужби
в Київській області

Залишити відповідь

Top