Де я?
ГОЛОВНА > ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ > Чим прославилась на весь світ вчена Ольга Коломієць з с. Липівка

Чим прославилась на весь світ вчена Ольга Коломієць з с. Липівка

Скоро має прийти так очікуване стабільне тепло і власники присадибних ділянок, перебуваючи на карантині, активно почнуть працювати з землею, висаджуючи різні культури. Проте, чи знали ви, що у Макарівському районі (раніше – Макарівській волості Київського повіту) народилася відома вчена-селекціонерка?
Мова йде про Ольгу Кирилівну Коломієць, родом із с. Липівка, яка прожила більшість свого життя у Білій Церкві, займаючись наукою. Що визначного зробила ця жінка, читайте далі у матеріалі.

У 1922 році вона закінчила Київський інститут народного господарства (сьогодні – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана), а після цього працювала молодшим спеціалістом, де займалась вдосконаленням селекцій. У дореволюційній Росії майже при кожному цукрозаводі були свої станції для репродукції сортового насіння, але саме селекціонування ніхто не займався. У 1899 р. з ініціативи власника невеликого маєтку в Верхнячці Г. А. Мартіна почали селекційну роботу з цукровими буряками, яка мала аматорський характер. Тут з 1924 до 1929 року Ольга Кирилівна працювала фахівцем із селекції цукрових буряків. Цукровий буряк – найважливіша в Україні технічна рослина, яка стала дуже потрібною для цукрової промисловості ще з першої половини XIX століття. Вже в 1932 році Коломієць знайшла серед багатонасінних насінників повністю однонасінний, а трохи раніше на підставі біологічного вивчення насінників (клубочків) цукрових буряків у фазі квітування прийшла до висновку, що різна їх якість залежить від того, де знаходиться бутон у суцвітті, та які умови квітування і формування клубочків.

У зв’язку з арештом чоловіка у 1938 р. вчена була змушена звільнити квартиру в м. Києві та перейти працювати у Білоцерківський сільськогосподарський інститут (тепер Білоцерківський державний аграрний університет), продовжуючи роботу над багатонасінними та однонасінними сортами. Вивчаючи гібриди, з часом Ользі Кирилівні знову прийшлось припинити роботу через Другу світову війну. Та вже у 1942-1943 роках вчена склала програму селекційних посівів, яка дала позитивні результати. Як відбувалась ця робота? Однонасінні цукрові буряки (однонасінні форми – це ті, які мають одну насінину – соняшник, пшениця, горіх та інші) багаторазово схрещували з кращими виробничими сортами. У результаті отримали дві форми: Гілка 1, яка характеризувалася більш продуктивними рослинами, скоростиглістю за висадками й дрібним насіннєвим матеріалом та Гілка 2, яка мала кущі з дефективною формою, характеризувалася пізньостиглістю, але містила плоди більших розмірів. Лише у 1946 році селекційний пунт вирішив займатись саме першим варіантом, тобто Гілкою 1.
Вже у 1953 році було створено перший у світі однонасінний сорт цукрових буряків – «Білоцерківський однонасінний». Авторами сорту були Ольга Кирилівна Коломієць – 60%, а також вчені Устименко – 30% та Прозора – 10%. Якими саме були переваги цього сорту? Він характеризувався середніми кущами висадків, поодинокими квітками і плодами округло-плоскої форми, але в подальшому відборі за величиною плода, його масою та енергією проростання селекціонерам вдалося довести його продуктивність до стандарту багатонасінних. У 1958 році було виведено новий, кращий за врожайністю однонасінний сорт цукрових буряків «Ялтушківський однонасінний». Ці два види почали активно використовувати у колгоспах і радгоспах.
Саме за таку роботу вчена разом зі своїм колективом була удостоєна Ленінської премії 1960 року. Вона і надалі знаходила нові сорти одноростковості. Проте 24 квітня 1977 р. вченої не стало. Поховали Ольгу Кирилівну в Білій Церкві, в «Олександрії», а згодом — перепоховали на селекційній станції «Вільшанка». У 1979 році Рада Міністрів УРСР присвоїла її ім’я Білоцерківській дослідно-селекційній станції. 

Ліза Безкоровайна

Залишити відповідь

Top